Skorupiaki

Skorupiaki
Skorupiaki
Skorupiaki (Crustacea) – należą do typu stawonogów. Znanych jest ponad 50 tysięcy gatunków.

 

 

 

 

Skorupiaki

Występowanie: Skorupiaki są zwierzętami wodnymi, występują także nieliczne gatunki lądowe.

 

Cechy charakterystyczne: Skorupiaki mają wielkość od 0,5 mm do kilkudziesięciu cm. Ciało podzielone na kilka odcinków, widocznie oddzielają się od siebie części takie jak: głowa, tułów lub głowotułów, odwłok. Głowa posiada zazwyczaj dwie pary czułków, parę oczu, żuwaczki oraz dwie pary szczęk. Na tułowiu znajdują się odnóża w różnych ilościach zależnie od gatunku, a także skrzela. Większość skorupiaków posiada pancerz.

 

Skorupiaki mają zginacze i prostowniki, których działanie jest antagonistyczne. Skorupiaki posiadają otwarty układ krążenia, w którym znajduje się i krąży mieszanina krwi i płynu jamy ciała - hemolimfa. Posiadają także barwniki oddechowe w postaci hemoglobiny i hemocyjaniny.

 

Oddychanie u mniejszych gatunków odbywa się poprzez całą powierzchnię ciała, natomiast u większych skorupiaków za pomocą płuc lub skrzela. Do wydalania służą narządy o nazwie metanefrydia, które znajdują się w gruczołach czułkowych, a także szczękowych.

 

Skorupiaki są rozdzielno płciowe, jednak występują także obojnaki.

 

Środowisko życia: Zwierzęta wodne, w większości wolno żyjące, rzadziej osiadłe (wąsonogi), nieliczne lądowe - te na ogół składają jaja w morzu, część na lądzie w wilgoci. Pasożyty nieliczne.

 

Systematyka

 

Domena          eukarioty

Królestwo        zwierzęta

Typ                    stawonogi

Podtyp              skorupiaki